Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Návod na výrobu šablony pro malování na textil

Materiál a pomůcky

  • vytištěná nebo namalovaná předloha
  • izolepa
  • skalpel (je možné nahradit odlamovacím nožíkem, ale skalpel je přesnější a lépe se s ním pracuje)
  • nůžky
  • řezací podložka (pro začátek stačí např. i několikery staré noviny)

 

Postup

Požadovaný obrázek si vytiskneme z počítače nebo namalujeme na papír (stačí obyčejný kancelářský nebo pauzák; slabší papír není moc vhodný protože se špatně polepuje izolepou). Je vhodné, aby okolo obrázku bylo trochu volného prostoru. Celý papír polepíme z obou stran izolepou, aby se šablona zpevnila a papír se při použití šablony nenasáknul barvou. Izolepa může přesahovat do stran, alespoň se zmenší riziko ušpinění textilu kolem šablony.

Při lepení se snažíme eliminovat vzduchové bubliny pod izolepou a zmačkání izolepy, to by se nám potom špatně vyřezávalo. Jednotlivé pruhy izolepy se musí trošku překrývat, ale stačí jen pár milimetrů.

    

Polepený papír přemístíme na řezací podložku (nebo několikery noviny na sobě, abychom si neponičili stůl) a začneme vyřezávat. Kulaté tvary (třeba kola u auta) je někdy lepší vystříhnout malými nůžkami.

Pokud se izolepa začne trhat, znamená to, že držíme skalpel příliš kolmo, musíme ho víc položit a papír krájet ostřím, nejen špičkou. Může to také znamenat, že máme tupé ostří. 

   

Musíme pamatovat na to, že vyříznuté tvary ze šablony vypadnou. Pokud chceme vyříznout třeba kruh, nesmíme ho vyříznout celý, ale necháme nevyříznutý spoj mezi vnitřním kolečkem a okolím kruhu.

Hotovou šablonu je vhodné před použitím na spodní straně nastříkat lepidlem na šablony, aby nám na textilu dobře držela a neposouvala se, nebo ji k textilu alespoň přilepit po stranách maskovací páskou. Pak už stačí jen barva, houbička a můžeme tvořit :-)

   

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli