Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Barvení hedvábí v mikrovlnce

Nejprve si připravíme vše potřebné a dostatečný prostor, nejlépe na kuchyňské lince. Kromě hedvábí a barev budeme potřebovat vodu, ocet, plastovou krabičku s víčkem, která se dá použít do mikrovlnky, jednu další nádobu a mističku nebo jinou malou nádobku na míchání barev. Doporučuji také gumové rukavice, kuchyňské utěrky a možná také mikrotenové sáčky a provázek z přírodního materiálu. Barvy na hedvábí musí být buďto speciální do mikrovlnky nebo takové napařovací, které lze použít i pro fixaci v mikrovlnce (já používám zelenou řadu napařovacích barev značky Jacquard).

Nezapomeneme si uvařit kávičku nebo dobrý čajík:-)

Materiál a pomůcky potřebné k barvení hedvábí v mikrovlnce

Do nádoby nalijeme vodu s octem a hedvábí do ní namočíme. Potom vyždímáme, ale jen trochu, aby zůstalo mokré. V tuto chvíli každý běžný návod radí „vezmeme si gumové rukavice“, což vřele doporučuji, přestože je nemám ráda a většinou je nepoužívám. Jinak bude několik dalších dní celkem snadné poznat, kterou barvou jste zrovna něco barvili...

Na mokré hedvábí nanášíme barvy buďto přímo z lahviček nebo namíchané odstíny z mističky. Můžeme vytvořit buďto batiku nebo jednolitou barvu, v tom případě je potřeba pečlivě nabarvit všechny záhyby hedvábí. Je dobré mít volné umyvadlo nebo dřez pro umývání rukou.

Nanášení barev na hedvábí Nanášení barev na hedvábí

Šálu nebo šátek můžeme udělat i dvoubarevný pomocí mikrotenových sáčků, podobně jako třeba při batikování triček. Část, kterou zavážeme do sáčku, se neobarví, musí ale být také namočená, aby se nespálila. Začínáme raději tou světlejší barvou – když se něco nepovede, tmavší barvou můžeme chybu přebarvit.

Nanášení barev na hedvábí Nanášení barev na hedvábí

Mokré hedvábí s nanesenou barvou dáme do plastové krabičky a položíme na ni víčko. Ve víčku buďto můžou být dírky, v tom případě krabičku klidně zavřeme, nebo víčko bez dírek na krabičku jen zlehka položíme, aby mohla unikat pára.

Vložení hedvábí do mikrovlnky

Mikrovlnku nastavíme na poloviční výkon a zapneme asi na 5 minut (podle velikosti a síly hedvábí). Asi v polovině tohoto času zkontrolujeme, jestli je hedvábí stále dostatečně vlhké, případně ho ještě trochu pokapeme vodou. Pokud hedvábí během fixování uschne, spálíme ho – objeví se v něm dírky, v horším případě může začít i hořet.

Spálené hedvábí Spálené hedvábí

Po zafixování vyndáme hedvábí z krabičky (pozor na horkou páru při otvírání) a vymácháme. Pokud i po několikerém máchání stále pouští barvu, vrátíme ho ještě na chvíli do mikrovlnky. Z mé zkušenosti nejvíc pouští červené odstíny (od růžové přes červenou až po fialovou) a pomůže také vymáchání ve fixačním roztoku (já používám fixativ k napařovacím barvám zelené řady značky Jacquard). Po uschnutí můžeme hedvábí ještě domalovat zažehlovací konturou a tu poté zažehlit.

Šátek batikovaný v mikrovlnce Dvoubarevná šála barvená v mikrovlnce s domalovanými kytičkami

Dvě rady na závěr:

1) Pokud bydlíte s rodiči, batikujte když nejsou doma – vyhnete se spoustě nepříjemných a zbytečných dotazů a poznámek. Když stihnete zlikvidovat všechny barevné stopy a vyvětrat octový odér, nikdo nic nepozná:-) Nezapomeňte vyvětrat i mikrovlnku a na utírání barev si vemte jiný hadr než ten na nádobí...

2) Jestliže nepoužíváte rukavice a barvy z rukou nejdou ničím umýt, zkuste pastu na zuby, na některé barvy to zabírá:-)

Ruce obarvené napařovacími barvami na hedvábí

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli