Potřebujete poradit?

Barvení hedvábí v mikrovlnce
Nejprve si připravíme vše potřebné a dostatečný prostor, nejlépe na kuchyňské lince. Kromě hedvábí a barev budeme potřebovat vodu, ocet, plastovou krabičku s víčkem, která se dá použít do mikrovlnky, jednu další nádobu a mističku nebo jinou malou nádobku na míchání barev. Doporučuji také gumové rukavice, kuchyňské utěrky a možná také mikrotenové sáčky a provázek z přírodního materiálu. Barvy na hedvábí musí být buďto speciální do mikrovlnky nebo takové napařovací, které lze použít i pro fixaci v mikrovlnce (já používám zelenou řadu napařovacích barev značky Jacquard).
Nezapomeneme si uvařit kávičku nebo dobrý čajík:-)
Do nádoby nalijeme vodu s octem a hedvábí do ní namočíme. Potom vyždímáme, ale jen trochu, aby zůstalo mokré. V tuto chvíli každý běžný návod radí „vezmeme si gumové rukavice“, což vřele doporučuji, přestože je nemám ráda a většinou je nepoužívám. Jinak bude několik dalších dní celkem snadné poznat, kterou barvou jste zrovna něco barvili...
Na mokré hedvábí nanášíme barvy buďto přímo z lahviček nebo namíchané odstíny z mističky. Můžeme vytvořit buďto batiku nebo jednolitou barvu, v tom případě je potřeba pečlivě nabarvit všechny záhyby hedvábí. Je dobré mít volné umyvadlo nebo dřez pro umývání rukou.
Šálu nebo šátek můžeme udělat i dvoubarevný pomocí mikrotenových sáčků, podobně jako třeba při batikování triček. Část, kterou zavážeme do sáčku, se neobarví, musí ale být také namočená, aby se nespálila. Začínáme raději tou světlejší barvou – když se něco nepovede, tmavší barvou můžeme chybu přebarvit.
Mokré hedvábí s nanesenou barvou dáme do plastové krabičky a položíme na ni víčko. Ve víčku buďto můžou být dírky, v tom případě krabičku klidně zavřeme, nebo víčko bez dírek na krabičku jen zlehka položíme, aby mohla unikat pára.
Mikrovlnku nastavíme na poloviční výkon a zapneme asi na 5 minut (podle velikosti a síly hedvábí). Asi v polovině tohoto času zkontrolujeme, jestli je hedvábí stále dostatečně vlhké, případně ho ještě trochu pokapeme vodou. Pokud hedvábí během fixování uschne, spálíme ho – objeví se v něm dírky, v horším případě může začít i hořet.
Po zafixování vyndáme hedvábí z krabičky (pozor na horkou páru při otvírání) a vymácháme. Pokud i po několikerém máchání stále pouští barvu, vrátíme ho ještě na chvíli do mikrovlnky. Z mé zkušenosti nejvíc pouští červené odstíny (od růžové přes červenou až po fialovou) a pomůže také vymáchání ve fixačním roztoku (já používám fixativ k napařovacím barvám zelené řady značky Jacquard). Po uschnutí můžeme hedvábí ještě domalovat zažehlovací konturou a tu poté zažehlit.
Dvě rady na závěr:
1) Pokud bydlíte s rodiči, batikujte když nejsou doma – vyhnete se spoustě nepříjemných a zbytečných dotazů a poznámek. Když stihnete zlikvidovat všechny barevné stopy a vyvětrat octový odér, nikdo nic nepozná:-) Nezapomeňte vyvětrat i mikrovlnku a na utírání barev si vemte jiný hadr než ten na nádobí...
2) Jestliže nepoužíváte rukavice a barvy z rukou nejdou ničím umýt, zkuste pastu na zuby, na některé barvy to zabírá:-)