Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
04.01.2021
Návody

Jak namalovat kravatu s motivem puzzle

Tentokrát se s vámi podělím o návod na kravatu s jednodušším motivem. Nicméně, i tak je namalování kravaty poměrně časově náročné, protože každou část musíme nechat dostatečně zaschnout. Doporučuji zasychání nepodceňovat, jinak si něco rozmažeme a celá kravata bude pokažená.

K malování budeme potřebovat hedvábnou kravatu, zažehlovací barvu na hedvábí (např. Marabu Silk nebo Pebeo Setasilk), zažehlovací konturu na hedvábí (nemusí být stejné značky jako barva), kovový hrot na konturu, papírové kuchyňské utěrky, kelímek s vodou, vatové tyčinky do uší a žehličku. Doporučila bych také pracovní oděv, protože barvy na hedvábí nejdou z oblečení vyprat, a igelit na stůl.

Nejprve konturou namalujeme na zadní stranu kravaty slabou linku podél celého okraje. Linka musí být nepřerušovaná a dostatečně široká aby se nám skrz ní nerozpíjela barva. Malujeme ji asi 5 milimetrů od okraje (může být i dál) a dáváme pozor abychom si ji nerozmazali. Pokud chceme mít linku slabší, nasadíme na konturu kovový hrot. Protože zadní strana kravaty nebude vidět, můžeme si tu nacvičit rovnoměrnou sílu linky i její napojování. Při každém přerušení linky otřeme hrot kontury do papírové utěrky, aby nám nevznikaly kapky v místě, kde budeme pokračovat. Pokud pracujeme s konturou úplně poprvé, vyzkoušíme si práci s ní nejprve na papírové utěrce. Linku necháme zaschnout.

Na přední stranu kravaty namalujeme vzor (v našem případě puzzle). Malovat můžeme rovnou od ruky nebo pokud si nejsme jistí, předkreslíme si motiv fantomovým fixem. Fantomový (neboli mizící) fix má modrou nebo fialovou barvu, lze s ním malovat na suché hedvábí a po namočení beze stopy zmizí. K předkreslení nepoužíváme obyčejnou tužku protože nejde z hedvábí vyprat. Poté vzor necháme zaschnout a zkontrolujeme, zda jsou všechny linky dostatečně široké a nepřerušované, případně je opravíme a znovu necháme zaschnout.

Kravatu opět otočíme a vzor z přední strany domalujeme až k lince na zadní straně. Opět necháme konturu zaschnout.

Postupně začneme motiv vybarvovat. Barva se rozpíjí, nemusíme tedy vybarvovat až do krajů, tam nám barva doputuje sama a nehrozí tak přetažení linky. Celý prostor jednoho dílku puzzle vybarvíme najednou aby nám nevznikaly nevzhledné mapy. Po ruce máme připravený kelímek s vodou a vatové tyčinky - v případě, že se barva začne rozpíjet skrz přerušenou linku, můžeme ji namočenou vatovou tyčinkou „zahnat“ zpátky a linku konturou opravit. Tuto opravu musíme provést ihned, protože jakmile barva zaschne, už s ní nejde nic dělat. Pozor dáváme také na své oblečení, stůl i podlahu – barva nejde vyprat a ze stolu ji umyjeme jen těžko, je proto lepší pracovat na igelitu. Barva bude po zaschnutí trošku světlejší, pokud ji chceme ztmavit, můžeme motiv vybarvit znovu a opět nechat zaschnout.

Zadní část kravaty můžeme buďto nechat bílou nebo také vybarvit. Jestliže se rozhodneme tuto velkou plochu vybarvovat, musíme postupovat poměrně rychle, aby barva nezačala zasychat a nevytvářely se mapy. Proto je vhodnější vybarvit nejprve jednu polovinu kravaty po celé délce a potom teprve druhou. Po dokončení necháme uschnout.

Asi po 24 hodinách kravatu zažehlíme přes pečící papír nebo bavlněnou textilii. Žehličku nastavíme na teplotu pro žehlení bavlny a bez napařování zažehlujeme 3 – 5 minut z každé strany. Pokud jsme předkreslovali fantomovým fixem, můžeme jeho stopy odstranit namočením.

Zafixovanou kravatu je možné prát ručně při teplotě 30 °C v jemném pracím prášku nebo šamponu. Musíme ale dávat pozor, aby se nám při praní nepřekroutila vnitřní část kravaty, která jí dodává tvar. Při prvním praní bude voda trochu zbarvená, protože se z hedvábí vypere přebytečná barva.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli