Potřebujete poradit?

Co se skrývá za férovou cenou tohoto konkrétního trička?
Možná si řeknete, že 410 Kč je za tričko hodně peněz. Ale přemýšleli jste někdy, co všechno se do této ceny promítá?
Tento článek vznikl právě proto, aby vysvětlil, co všechno je v ceně započítané. Zároveň je součástí akce "Měsíc férových cen", který probíhá v listopadu 2022. Jeho smyslem je vysvětlit, co všechno stojí za férovými cenami českých značek a tvůrců a proč je dobré si alespoň občas něco od českých tvůrců zakoupit.
V úvodním obrázku je naznačená část položek, zde vypíšu ale i ty ostatní, které se do obrázku nevešly.
- nápad - tedy spíše jeho realizace - bývá někdy dost časově náročná. Za mnoho let barvení textilu si už umím představit co bude jak vypadat, které barvy se budou navzájem ovlivňovat a jak by se dala udělat batika přesně tak jak potřebuji, ale stejně mne vždycky něco překvapí a sem tam je i pár nepovedených kousků.
- výroba šablony - tu si většinou načrtnu rukou na papír, potom překreslím do počítače a tam upravuji. Třeba tato šablona s kočičími stopami vznikla z jedné stopy nakreslené v křivkách, další jsou pak její menší nebo větší kopie, různě pootočené a poskládané do finální podoby srdce. Pak následuje vytištění, polepení izolepou a ruční vyřezání skalpelem, což je velmi časově náročné. Druhou možností je nechat si motiv někde vyřezat na plotru do fólie, to ale zase něco stojí a navíc někdy fólie bývají méně ohebné a hůř se s nimi potom pracuje.
- batika - zde je myšlena především časová náročnost batikování. Musím si na to vyhradit asi dva dny, i když samotná práce tak dlouho samozřejmě netrvá, hodně dlouho barva chladne a pak se textil suší. Vždycky barvím víc kusů textilu, abych měla plný hrnec. Tím se výroba zlevní, protože se čas barvení rozpočítá na víc kusů. Do ceny výrobku samozřejmě započítávám jen čistý čas práce.
- vázání batiky - to chce trochu zkušenosti i zručnosti, ale po letech praxe už to vychází tak na půl hodiny až hodinu, podle velikosti hrnce, počtu kusů textilu a náročnosti vzorů.
- rozpouštění barvy - sypkou barvu je třeba rozpustit v horké vodě a pořádně rozmíchat.
- barvení - zde je nejdražší asi energie, protože je nutné uvést do varu plný hrnec vody se solí a rozpuštěnou barvou a vařit cca 20 minut. Občas je potřeba textil promíchat nebo v lázni otočit, pokud je některá část nad vodou. Není nutné u toho stát tak, jako u rozpouštění barvy, ale je potřeba hlídat až se voda začne vařit, aby nevytekla, a poté při mírném varu občas zkontrolovat a zamíchat.
- chladnutí - tato část je nejdelší, ale nejméně pracná. Stačí nechat hrnec vychladnout přes noc (zavařovací hrnec chladne i déle), případně ho v zimě na pár hodin dát ven za dveře.
- máchání a fixace - po vychladnutí textil rozvážu, vymáchám ve studené vodě a tmavé barvy ještě vymáchám v octové vodě nebo fixativu (podle druhu barev), aby nepouštěly, a poté znovu v čisté vodě. Časová náročnost je asi půl hodiny až hodinu, v závislosti na počtu kusů a jestli je potřeba fixace nebo není. Vedlejším účinkem jsou úplně zmrzlé ruce ze studené vody :-)
- batikování druhou barvou - pokud dělám dvoubarevnou batiku, většinou textil znovu zavážu ještě mokrý a všechny předchozí body se opakují.
- sušení - poslední část naopak není náročná na práci, stačí textil pověsit a čekat. V teplých letních dnech je textil suchý venku na sušáku klidně za dvě hodiny, v zimě uvnitř schne třeba i den a půl.
- ruční malba - zde s pomocí šablony - je nejvíc časově náročná část výroby. Konkrétně tento vzor se skládá ze dvou šablon a přes každou z nich se houbičkou tupuje jedna barva. Důležité je také sesazení obou šablon, aby stopy vytvořily tvar srdce. Nakonec je potřeba nedokonalosti domalovat opatrně štětcem. Časová náročnost bývá kolem půl hodiny na kus.
- fixování barev - používám barvy na textil, které se fixují zažehlením, což trvá cca 15 minut (podle velikosti trička). Také je nutné započítat spotřebu elektřiny.
- materiál - tato položka tvoří asi třetinu celkové ceny.
- tričko - jedná se o 100% bavlnu nebo bavlnu v kombinaci s malým množstvím polyesteru (u melírovaných triček) nebo elastanu (u některých dámských triček). Nakupuji trička od osvědčených výrobců, s kterými mám dobré zkušenosti, aby se nevytahaly nebo nerozpadly za pár měsíců.
- barvy - používám barvy na textil, které mám vyzkoušené, takže se neoperou ani neloupají, zase ale nepatří mezi nejlevnější. Batikovací barvy používám od několika výrobců, záleží spíš jakz potřebuji odstín.
- sůl, ocet nebo fixativ, provázek z přírodního materiálu a houbička na nádobí - to už jsou jen takové drobnosti za pár korun.
- jedinečnost každého kusu - opravdu se každému kusu věnuji zvlášť a každý je trošku jiný. Batiku jinak zavážu a pokaždé vyjde jiná intenzita barvy. I když mám stejnou šablonu, tak jednou udělám jednu část růžovou, druhou fialovou a příště třeba zase obráceně. Nežádejte mne tedy o množstevní slevy, není k nim žádný důvod. Naopak, pokud budete chtít něco vyrobit do určitého termínu, může se stát, že bude výrobek dražší - je to z důvodu, že nenaplním celý hrnec a tím se náklady rozpočítají na menší počet kusů.
- focení - k focení je třeba čas na focení (většinou víc než s naplánuji), vhodné světelné podmínky a čas na úpravu fotek. A potom je samozřejmě nutné započítat náklady na opotřebení techniky (foťák a jeho servis, paměťová karta, počítač na úpravu fotek...) .
- e-shop - údržba e-shopu také něco stojí, ať už je to platba za doménu, webhosting nebo čas potřebný k úpravám, vkládání zboží a podobně.
- odvody (pojištění, daně) - v této položce je největší rozdíl mezi těmi, kdo vyrábí něco večer u televize a těmi, které tvorba živí. Ti, které tvorba živí, odvádějí 14,6 % ze zisku na sociální pojištění, 6,75 % na sociální pojištění a 15 % na daň z příjmu. Zdravotní a sociální pojištění tak může tvořit 10-15 % konečné ceny výrobku, daň je většinou vzhledem k odpočitatelným položkám výrazně nižší.
Dále je nutné započítat i další položky:
- pomůcky a nástroje - v mém případě není sice potřeba nic drahého, dá se vystačit i s běžným kuchyňským nádobím (nerezový hrnec, lžíce a hrneček na rozpouštění barvy jdou potom bez problémů umýt), ale pro větší množství textilu používám raději klasický pozinkovaný zavařovací hrnec, a ten už je potřeba mít zvlášť na barvení protože umýt nejde. Pak potřebuji žehličku na fixování barev a občas je nutné dokoupit nový štětec nebo obnovit šablonu.
- pracovna (vybavení, osvětlení, topení) - pro výrobu batikovaných triček využívám kromě své pracovny také kuchyni a koupelnu, tam všude je potřeba topit a svítit. Mám štěstí, že využívám prostory ve vlastním domě a neplatím žádný nájem, to bych také musela zpočítat do ceny výrobků.
- testování - každou novou barvu před používáním otestuji na sobě. Tedy ne, že bych na sebe čmárala barvami na textil, ale vyrobím si nějaké tričko, s kterým potom dost špatně zacházím, abych zjistila, co barvy vydrží. Peru na 60 °C, neotáčím naruby, odstřeďuji na nejvyšší otáčky, suším na sluníčku a dělám podobné věci, které barvy nemají rády. A ty barvy (a trička), které v testu dopadnou nejlépe, potom používám.
- administrativa - objednávání materiálu, platby, vystavení faktury, vedení daňové evidence, zpracování daňových přiznání, tvorba rozpočtů... to je spousta času, který není nikde vidět.
- komunikace se zákazníky - zdá se, že vyřízení e-mailu trvá pár minut. To sice ano, ale když je těch mailů třeba 50, tak už je to hodně znát. S někým řeším barevné kombinace trička, někomu přeměřuji rozměry triček a vybíráme nejvhodnější velikost, s někým ztracenou zásilku...
Další položky jsou stejné jako v předchozím článku:
- balení zboží - zabalit zboží do sáčku, přiložit fakturu, vložit do obálky/krabice, vyplnit volný prostor, zalepit, vytvořit štítek pro přepravní společnost, vytisknout a nalepit štítek... Když se sejde víc objednávek, je půlhodina pryč ani nevím jak :-)
- odeslání zboží - cesta na poštu trvá minimálně 10 minut když jedu autem (pěšky tak 40 minut), benzín také není zadarmo. Zásilkovnu máme ve vedlejší obci, tam by to bez auta byl výlet na půl dne.
- sociální sítě - nejsem v tom moc zběhlá a než vytvořím příspěvek, který zaujme a upravím si k tomu obrázek, uteče víc času než bych chtěla.
- účast na prodejní akci - sem je nutné započítat víc věcí:
- poplatek za akci - někdy jde o akce bez poplatku, většinou když nejsou moc navštěvované nebo se jedná o akci obce pro místní obyvatele nebo když je to začínající akce. Prodejci neplatí žádný poplatek, ale také nepřijde moc lidí anebo když už přijdou, tak toho moc nenakoupí. Vyhlášené a známé akce mají vysoký poplatek třeba i několik tisíc za metr čtvereční prostoru, ale zase je záruka, že přijde hodně lidí a větší pravděpodobnost, že se něco prodá.
- náklady na cestu - je třeba myslet na to, že nákladem na cestu není jen cena pohonných hmot, ale i opotřebení auta a také poměrná část pojištění a dálniční známky. U vícedenních vzdálenějších akcí je nutností zaplatit si ubytování.
- čas strávený při prodeji, který nemůžu využít pro tvorbu nového zboží
- vzdělávání - tady jde jednak o zaplacení kurzů (i těch online) souvisejících s tvorbou, ale i dalších - propagace, finance, podnikání a podobně.
Tušili jste, že se tolik položek skrývá za cenou trička? A na základě techto informací, zdá se vám cena vysoká? Na kolik byste ji vypočítali vy? :-)