Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
31.12.2020
Návody

Napařování hedvábí v domácích podmínkách

K napařování budeme potřebovat hedvábí namalované napařovacími barvami, tlakový hrnec, nízký hrníček nebo misku, pařáček na knedlíky, nerezovou misku nebo čepičku vyrobenou z alobalu, nerezové vidličky, staré noviny nebo střihový papír, provázek nebo izolepu, vodu a ocet.

Odborníci se možná budou usmívat, ale po nastudování návodů, poradách s několika dalšími tvůrci a metodou pokus-omyl jsem došla k tomuto postupu:

Namalované hedvábí necháme uschnout nejméně 24 hodin a pokud jsme použili zažehlovací kontury, tak hedvábí zažehlíme.

Zažehlování šátku Zažehlování kravaty

Tady by návod končil kdyby se jednalo o zažehlovací barvy, u napařovacích ale pokračujeme dál. Položíme hedvábí na staré noviny (doporučuji noviny staré alespoň 2 měsíce, aby z nich nepouštěla barva) a zarolujeme, ruličku splácneme a uděláme z ní „šneka“ který se vejde do hrnce. Svážeme provázkem (dá se i slepit izolepou), aby se „šnek“ nerozmotal.

Zabalení hedvábí do novin Zabalení hedvábí do novin

Zabalení hedvábí do novin Zabalení hedvábí do novin Hedvábí zabalené do novin

Do papiňáku nalijeme po dně vody a přidáme trochu octa. Vložíme obrácený nízký hrneček, na něj pařáček na knedlíky a soustavu vidliček (hrneček a vidličky by tam asi být nemusely, ale bojím se aby se voda k hedvábí nedostala zespodu až se začne vařit).

Na dno položíme obrácený nízký hrneček Na hrneček položíme pařáček na knedlíky Na pařáček položíme několik vidliček

Položíme zabalené hedvábí a přikryjeme obrácenou nerezovou miskou (může být i čepička z alobalu), aby na hedvábí nekapala voda, která se srazí zespodu na pokličce. 

Na soustavu vidliček položíme hedvábí zabalené v novinách Hedvábí v novinách přiklopíme nerezovou miskou

Papiňák zavřeme, vodu v hrnci přivedeme k varu, sporák stáhneme na nejnižší teplotu a vaříme 40 minut. Potom vypustíme z hrnce páru, hedvábí vyndáme a vyrolujeme. 

Napařování hedvábí v papiňáku Napařené hedvábí vyrolujeme z novin

Druhý den vypereme a vyžehlíme.

Hedvábí vypereme  Hedvábí vypereme

Hotové hedvábí zafixované napařováním

K napařování by se dal použít i obyčejný hrnec, ale napařování v něm trvá několik hodin. Navíc v něm na začátku musí být víc vody s octem, protože se voda vypařuje, a to zase způsobuje problém s tím, že se odspodu může voda dostat k hedvábí a zničit ještě nezafixovanou malbu.

Šátek zničený vodou, která se k hedvábí dostala během fixace  https://www.fler.cz/files/u532/IMG_7224_kopie.jpg

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli