Potřebujete poradit?

Napařování hedvábí v domácích podmínkách
K napařování budeme potřebovat hedvábí namalované napařovacími barvami, tlakový hrnec, nízký hrníček nebo misku, pařáček na knedlíky, nerezovou misku nebo čepičku vyrobenou z alobalu, nerezové vidličky, staré noviny nebo střihový papír, provázek nebo izolepu, vodu a ocet.
Odborníci se možná budou usmívat, ale po nastudování návodů, poradách s několika dalšími tvůrci a metodou pokus-omyl jsem došla k tomuto postupu:
Namalované hedvábí necháme uschnout nejméně 24 hodin a pokud jsme použili zažehlovací kontury, tak hedvábí zažehlíme.
Tady by návod končil kdyby se jednalo o zažehlovací barvy, u napařovacích ale pokračujeme dál. Položíme hedvábí na staré noviny (doporučuji noviny staré alespoň 2 měsíce, aby z nich nepouštěla barva) a zarolujeme, ruličku splácneme a uděláme z ní „šneka“ který se vejde do hrnce. Svážeme provázkem (dá se i slepit izolepou), aby se „šnek“ nerozmotal.
Do papiňáku nalijeme po dně vody a přidáme trochu octa. Vložíme obrácený nízký hrneček, na něj pařáček na knedlíky a soustavu vidliček (hrneček a vidličky by tam asi být nemusely, ale bojím se aby se voda k hedvábí nedostala zespodu až se začne vařit).
Položíme zabalené hedvábí a přikryjeme obrácenou nerezovou miskou (může být i čepička z alobalu), aby na hedvábí nekapala voda, která se srazí zespodu na pokličce.
Papiňák zavřeme, vodu v hrnci přivedeme k varu, sporák stáhneme na nejnižší teplotu a vaříme 40 minut. Potom vypustíme z hrnce páru, hedvábí vyndáme a vyrolujeme.
Druhý den vypereme a vyžehlíme.
K napařování by se dal použít i obyčejný hrnec, ale napařování v něm trvá několik hodin. Navíc v něm na začátku musí být víc vody s octem, protože se voda vypařuje, a to zase způsobuje problém s tím, že se odspodu může voda dostat k hedvábí a zničit ještě nezafixovanou malbu.