Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
28.12.2020
Návody

Modré batikované prostírání se stopami

K výrobě budeme potřebovat: bavlněné prostírání, dva odstíny textilní práškové barvy (např. Duha, Chevas, Druchema, Iberia apod.), sůl (přidává se do některých barev), ocet (používá se k fixaci některých barev), zažehlovací barvy na textil (Pébeo, Marabu, Javana, Nerchau... Pro malování na tmavý textil musí být barvy krycí), provázek (jutový nebo z jiného přírodního vlákna, syntetický není vhodný), mikrotenové sáčky, nůžky, velký hrnec, starou vařečku nebo velkou salátovou lžíci, razítka (např. z pěnové hmoty moosgummi, gumová, linorytová...), štětec a žehličku. Pokud nemáme zvláštní hrnec na barvení, doporučuji použít hrnec nerezový protože ten bez problémů umyjeme.

Prostírání nejprve vypereme, abychom ho zbavili apretace a vyždímáme. Připravíme si první barvící lázeň – světlou barvu. Podle návodu na barvách prostírání obarvíme, v průběhu barvení občas zamícháme, aby se barva dostala do všech záhybů látky.

Ponoříme prostírání do barvy Během barvení občas zamícháme

Po vychladnutí důkladně vymácháme (u některých barev je třeba ještě před mácháním použít ustalovač nebo vymáchat ve vodě s octem). Rozvrhneme si, kde mají zůstat světlé části a ty zavážeme do mikrotenových sáčků. Můžeme pracovat rovnou s mokrým prostíráním nebo ho necháme uschnout, v tom případě budou přechody barev ostřejší.

Části, které mají zůstat světlé, zavážeme do sáčku

Připravíme si druhou barvící lázeň s tmavou barvou (barvy se vzájemně ovlivňují, tedy pokud máme dva odstíny stejné barvy, je vše v pořádku, pokud ale první barva byla například žlutá a druhá modrá, pravděpodobně bude modrá trochu do zelena). Prostírání ponoříme do barvy (mikrotenové sáčky zůstanou plavat na hladině) a za občasného zamíchání obarvíme dle návodu.

Ponoříme do druhé barvící lázně

Po vychladnutí rozvážeme (nebo rozstřihneme) provázky, sundáme sáčky a prostírání důkladně vymácháme. Necháme uschnout a poté vyžehlíme. Je lepší prostírání žehlit ještě trochu vlhké nebo ho před žehlením trošku pokropit vodou, aby se žehlilo lépe.

Prostírání rozbalíme a vymácháme Prostírání rozbalíme a vymácháme

Rozvrhneme si motivy a připravíme si razítka – můžeme si je vystřihnout z pěnové hmoty moosgumi nebo vyrobit pomocí linorytu, koupit již hotová nebo použít různé plastové tvary (třeba hvězdičky) nebo přírodniny (listy a podobně). Pokud budeme razítkovat na slabší látku nebo třeba na plátěnou tašku, je nutné pod látku (nebo dovnitř tašky, trička apod.) vložit staré noviny, aby barva neprosákla na podklad (nebo zadní stranu tašky či trička). Je nutné razítkovat na úplně suchou látku, jinak se barvy budou rozpíjet.

Štětcem naneseme na razítko barvu, rovnoměrně ji rozetřeme a poté otiskneme na látku a pevně přitlačíme. Musíme pracovat poměrně rychle protože barvy na vzduchu zasychají. Drobné nedostatky v otiscích můžeme domalovat štětcem.

Štětcem naneseme barvu na razítko Razítko otiskneme na látku Drobné nedostatky domalujeme štětcem

Narazítkovaný vzor necháme úplně zaschnout a zažehlíme přes bavlněnou látku. Zažehlujeme asi 5 minut (podle návodu na barvách) teplotou na bavlnu.

Zažehlíme barvy

Takto vyrobené prostírání můžeme prát na 40 stupňů i žehlit.

Hotové prostírání Hotové prostírání

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli